Przebudowa strony internetowej
to bardzo ważny aspekt dla wielu firm. Aby nadążyć za ciągle rozwijającą się technologią, firmy muszą zadbać, aby ich strony internetowe były „na czasie”. Nie mogą sobie pozwolić na to, aby ich strona pozostawała nieaktualizowana, aby pojawiały się na nich niedziałające skrypty, linki, błędy w grafice czy w wyświetlaniu czcionek lub kolorów.
Głównym problemem, z jakim można się spotkać, jest zmiana / aktualizacja oprogramowania serwera przez administratorów do wyższych wersji, jak to miało ostatnio, kiedy na rynku pojawiła się wersja PHP 5.3 lub 5.4 lub nowe wersje baz danych MySQL. Bardzo wiele skryptów sklepów internetowych, galerii i innych przestało działać. Odwoływały się one do różnego rodzaju funkcji, które zostały zamienione na inne w nowej wersji językowej. Brak aktualizacji i naprawy powstałych na wskutek tego błędów powodował, że w sklepach nie można było składać zamówień, produkty źle się wyświetlały, kategorie i podkategorie produktów się poprzestawiały, a klienci nie mogli zakładać konta w sklepie czy na stronie internetowej. Rozwiązaniem problemu była przebudowa i aktualizacja skryptów i przywrócenie strony www do działania.
Nie zawsze jednak warto tracić czas i pieniądze na naprawę strony internetowej.
Czasem trzeba zastanowić się nad całkowitą przebudową strony lub zamówieniem nowej.
Co będzie dla firmy najbardziej opłacalnym rozwiązaniem? Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu strona wymaga modyfikacji i jak wysokie są szacunkowe koszty.
Jeśli trzeba naprawić niedziałające linki, obrazki, poprawić wyświetlanie polskich czcionek, aby nie było tzw. krzaczków lub ogonków i aby nasze, polskie końcówki wyświetlały się prawidłowo, wtedy koszty będą stosunkowo niskie. Co innego, jeśli w grę wchodzić będzie przebudowa i aktualizacja skryptów, zwłaszcza tych autorskich lub tych, które nie są aktualizowane już przez ich twórców. Wtedy pojawia się problem, bo niewiele firm w ogóle chce zajmować się takimi sprawami, przez co proponuje stworzenie nowej strony. Jest w tym dużo prawdy, bo często poprawa małych i niby drobnych błędów zajmuje czasem kilkanaście – kilkadziesiąt godzin i generuje bardzo wysokie koszty.
Stronę należy także przebudować, kiedy wygląda ona inaczej w zależności od przeglądarki, w której się otwiera. Aktualizacja arkusza stylów CSS i walidacja kodu to podstawowe kroki, jakie trzeba podjąć, aby naprawić to, co nie działa dobrze. I możemy się cieszyć z tego, że nasza strona wygląda tak samo w Internet Explorerze, Mozilli Firefoxie, Operze, Google Chrome lub Safari.